20 Aralık 2016 Salı

Yağlı Saç Bakımı Derleme Yazılarım

Yağlı Saçlarla İlgili Bilgilendirme

Saçlar Neden Yağlanır?

Yağlı saç diye bir şey yoktur, aslında saçlı deri yağlıdır ve bu yağ saçları da yağlandırır. Düz saçlı kişilerde saçlı deriden salgılanan yağ gün içinde saçlara aniden yayılır, fakat fazla kıvırcık saçlı kişilerde yağ saçlara doğru az yayılır. Daha fazla düz saçlı olan Asya ırkında saçlar genellikle düz olduğundan yağlanma sorunu daha sık iken, zencilerin saçları daha kıvırcık olduğundan çoğunlukla kurudur.

Yağlı Saç Nasıl ŞekillendirilirGenel olarak yağlı saçlar, adet tel olmuş saçlarla eş anlamlıdır. Özellikle de şekillendirmenin her türüne direnip büyük bir karışıklığa seçenek açarlar. Yağlı saçlara bir şekil vermek fazla zordur. Canlı olması gereken yerde saç, düz ve cansız durmaktadır. Yağlı saçınızın ihtiyaç duyduğu görünüşü kazanmasına yardım etmek istiyoruz.
Önce kötü haberi verelim: Yağlı saç kalıtsaldır. Şimdi iyi haberlere geçelim! Genelde kolay çözümler vardır. Çoğunlukla sadece saç derisi fazla yağlıdır ve saçın kalan kısımları pek etkilenmez.
Bu noktada, saçınızın uzunluğu ve kesim tarzı da önem kazanıyor. Her gün kolaylıkla yıkayıp, rahat şekil verebileceğiniz, basit saç modellerini tercih etmeye çalışın.

Yağlı Saçlar İçin Doğal Bakım Maskeleri


Yağlı Saçlar İçin Saç Bakımı

• Saçlar gereğinden fazla yıkanmamalı ve şampuana maruz bırakılmamalıdır.
• Ovalayarak temizlemek ve saç köklerine aşırı masaj uygulamak saçlara zarar verebilir.
• Yıkama işleminden sonra saçlar elektrikleniyorsa, durulama anında durulama suyuna bir miktar limon eklenerek durulama yapılmalıdır. Limon saçın elektriklenmesini önleyecektir.
• Yağlı saç tipleri fazla sıcak su ile yıkanmamalıdır. Aksi halde yağ oranı daha da artacaktır.
• Yağlı saç tipine sahip kişilerin saçlarına fön, maşa gibi sıcak elektrikli aletler uygulamamasında yarar vardır.Yağlı Saç Derisi TedavisiAşağıdaki önlemleri almanız gerekir:

• Saç ve saçlı derinizi hafif bir şampuan ile yıkayın. Lipit giderici aktif maddeler içermemeli ve saçı kurutmamalı. Sebum akışkanlığını engellemek için anti-seboreik aktif maddeler içermeli. Kalsiyum tuzunu önleyecek maddeler içermeli.

• Saçlarınızı iyice durulayın.

• Saçlarını nazikçe kurulayın. Eğer saç kurutucu kullanıyorsanız fazla sıcağa ayarlamamaya dikkat edin. Böylece sebum akışkanlık kazanmaz ve saçlarınız çabuk yağlanmaz.
Yağlı Saçlar Nasıl Yıkanmalı?
Aşırı yağlı saçları yıkarken, saçlar şampuanlanmadan önce saçlı deri iki kez yıkanmalıdır. Şampuanın köpürmeye başlaması, saçlı derideki yağın uzaklaşması anlamına gelir. Bazen saçlı deri fazla yağlı olduğunda, yağlar deriden uzaklaştırıldığı için, ilk yıkamada köpürme olmayabilir. İkinci ve hatta üçüncü kez saçlar, şampuanla bolca köpürtülerek yıkanmalıdır. 

Yağlı Saçlarda KaşıntıHassas saç derisi kaşıntı ve tahriş hissi verir. Hava kirliliği, gergin yaşam, saç tipinize uygun olmayan şampuanlar ve saçları fazla sık temizlemek kronik bir rahatsızlık yaratabilir. Saç derisini kaşımak ve ısısı yüksek saç kurutma makinesi ile saçları kurutmak da saç derisine zarar verebilir ve cildi hassasiyet derecesine ulaştırır.
Saç kaşıntısının yaygın nedeninin yağlı ciltlerde saç derisinin aşırı yağlanmasına bağlı olduğuna inanılmaktadır. Bunun yanı sıra; kepek(Seboreik Dermatit) , enfeksiyonlar, enflamasyonlar(iltihabi vakalar), parazit istilası(baş biti), otoimmün bozukluklar ve daha ciddi alerjik nedenler de saç kaşıntısına neden olmaktadır.

Saç Yağlanmasının Çözümü

Saçların yağlanması kadın olsun erkek olsun pek fazla insanın yaşadığı ortak bir sorundur. Saç köklerinde bulunan yağ keseciklerinin görevi saç derisinde dış etkenlere karşı koruyucu bir tabaka oluşturmaktır. Ancak bu keseciklerin fazla fazla büyümesi ya da salgısının artması sonucunda saçlarda fazla daha kalın bir yağ tabakası oluşuyor ve bu da saçlarınızın aşırı yağlanmasına seçenek açıyor.

Yağlı Saçlar HakkındaYağlı Saç Bakımı Blog u olarak size yağlı saçlar, yağlı saçların bakımı, yağlı saçlardan kurtulma yöntemleri, saç yağlanmasını durdurmak ve saç yağlanmasının çözümü hakkında bilgiler vermekteyiz.Öncelikle şunu söyleyerek başlayalım, saçlardaki yağdan tamamen kurtulmak saça yarardan fazla zarar getirir. Çünkü saç derisinde üretilen yağ saç tellerine ulaşarak çevresel faktörlere karşı koruma sağlarken saçı yumuşatır. Hatta uzmanların sık sık “saçlarınızı her gün şampuanlamayın” demesinin nedeni budur. Sık şampuan kullanmak saç derisini kurutur ve dolayısıyla saçları daha kırılgan hale getirir. Tabii fazla yağlanan saçların pek arzu edilmediği ortadadır. Yağlı saçlara bakım yaparken dikkat edilmesi gereken nokta aşırı yağ tüketimini engellemek ancak saçları tamamen yağsız bırakmamaktır.


Saç Yağlanmasını Önleyen Maddeler

Saç Yağlanmasını Önlemek


Saçların yağlanmasında, Hormon düzensizliği ile yağ bezlerinin gereğinden fazla çalışması, stres, kalıtsal etkenler, çevre kirliliği gibi nedenler başta gelmektedir.

Ancak en önemli neden, saçın derisinin aşırı sebum üretimidir. Aşırı sebum -yağ üreimiyle yağ bezleri saç köklerini tıkar ve aşırı saç kaybına ve kepeklenmeye seçenek açar.

Aşırı sebum üretiminin nedeni kalıtsal olabilir veya sağlıksız beslenme alışkanlıkları, ilaçlar ya da yanlış saç bakımından kaynaklanıyor olabilir. Sebum üretimi mevsim değişikliği, iklim değişikliği, hormon dalgalanmaları veya uzun süreli stresle değişebilir.

Saç Uzatan Şampuan

Saç Derisi Sağlığı ve Hızlı Saç Uzatmak

Saç bakımı saç köklerinden başlar. Saç tellerinin dokusu ne kadar iyi, ne kadar parlak olursa olsun saç köklerine gereken özeni göstermezseniz saçlarınız bir süre sonra zayıf ve donuk görünmeye başlayacaktır. 

Konu saç bakımı veya saç ile ilgili bir mecraya geldiğinde insanların ilk araştırdıkları şey şampuanlar oluyor. Oysa bu son derece yanlış bir düşünce. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder